Aile Hukuku Nedir?

Yazı İçeriği

Aile Hukuku, Medeni Hukuk kapsamında kalan ve aileye ilişkin konularla ilgilenen hukuk dalıdır. Aile Hukuku uygulamasında genel olarak nişanlanma, evliliğin hükümleri, boşanma, mal rejimleri, aile konutu, soybağı, evlat edinme, velayet ve vesayet, nafaka, kayyımlık ve yasal danışmanlık gibi konular irdelenmektedir.

 

Aile Hukukunun Sistematiği

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu, Aile Hukukunun 3 ana bölüm halinde düzenlemektedir. Bunlar Evlilik, Hısımlık ve Vesayetten ibaret olup bunların alt konuları genel olarak uygulamadaki uyuşmazlıklara ilişkin temel düzenlemeleri içermektedir.

 

Aile Hukuku Davaları – Aile Hukukuna İlişkin Uygulamalar

  • Boşanma ve Mal Paylaşımı Davaları
  • Eşler Arasındaki Mal Rejimine İlişkin Davalar
  • Soybağının Kurulması ve Reddi Davaları, Tanıma ve Babalık Davası
  • Evlat Edinmeye İlişkin İş ve İşlemler
  • Velayet Davaları
  • Nafaka Davaları
  • Vasi veya Kayyım Tayini

 

Ofisimiz

Aile Hukuku, tıpkı hukukun diğer alanları gibi, birçok Kanun ve Yönetmeliği içeren kapsamlı mevzuat ile benzer konularda daha önce verilmiş emsal yargı kararlarının irdelenmesini gerektirir.

Aile Hukuku gibi özellikle uzmanlık gerektiren alanlardaki yargılama süreçlerinde yapılan hata veya ihmaller telafisi imkânsız zararların oluşmasına sebep olacaktır. Bu sebeple tüm hak ve yetkilerinizin titizlikle korunabilmesi bakımından alanında uzman ve deneyimli avukatlardan hizmet almak sizin yararınıza olacaktır.

Ofisimiz, alanında uzman ve deneyimli avukatları ve olası uyuşmazlıkları ortaya çıkmadan engellemeyi amaç edinmiş vizyonuyla Aile Hukukunda ihtiyaçlarınıza hızlı ve en doğru cevabı verecek çözümler üretmektedir.

Hukuk Büromuz Hakkında
Hukuk ofisimiz müvekkillerine yalnızca dava vekilliği hizmeti sunmamakta, olası uyuşmazlıkları ortaya çıkmadan engellemeyi amaç edinmiş vizyonuyla müvekkillerini hak ve menfaatleri konusunda en doğru biçimde yönlendirerek ülkemizde hukuk okur yazarlığı konusunda bilinç oluşturulmasını amaçlamaktadır.
Son Eklenen Yazılar
Sosyal Medya

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec 

NFT Collections
Connected with us
Call Now Button