Tasarım nedir?

Yazı İçeriği

6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunundaki (m.55) tanımına göre Tasarım “ürünün tümü veya bir parçasının ya da üzerindeki süslemenin çizgi, şekil, biçim, renk, malzeme veya yüzey dokusu gibi özelliklerinden kaynaklanan görünümü”nü ifade eder.

Tasarım tescili nedir?

 

Tasarım tescili ise tasarımın 6769 sayılı Kanunla sağlanan korumadan (m.59) yararlanması için Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde tutulan sicile kayıt edilmesidir. Dolayısıyla ayırt edici niteliğe sahip olan bir tasarım Kanunla sağlanan korumadan 5 yıllık ve 5 defa yenilenebilecek toplam 25 yıl koruma süresi yararlanabilmektedir.

Tescilsiz tasarım nedir?

 

Tescilsiz tasarım, ayırt edici niteliğe sahip bir tasarımın kamuya sunulduğu tarihten itibaren 3 yıl süreyle (bu süre yenilenemez) korunmasından ibarettir. Dolayısıyla kamuya sunulmuş bir tasarım, tescil edilmemiş olsa dahi, Kanunda gerekli şartları sağlaması koşuluyla tescilli tasarım gibi korunabilmektedir. Ancak Tescilli ve Tescilsiz Tasarım arasındaki temel fark koruma sürelerinden ibarettir. Bir tasarım tescil ile toplamda 25 yıl korunabilmekte iken tescilsiz tasarımın koruma süresi en çok 3 yıldır.

Başalan Hukuk

Tasarım Davaları – Tasarım Hukukuna İlişkin Uygulamalar

 

Kurum Kararının İptali – YİDK İptal Davası
Tasarım Hükümsüzlüğü Davası
Tasarım Hakkına Tecavüzün Tespiti ve Durdurulması Davası
Tasarım Hakkına İlişkin Haksız Rekabetin Tespiti ve Durdurulması Davası
Menfi Tespit Davası – SMK m.154
Tasarım Hakkından Kaynaklanan Tazminat Davaları

Ofisimiz

Tasarım Hukuku, tıpkı hukukun diğer alanları gibi, birçok Kanun ve Yönetmeliği içeren kapsamlı mevzuat ile benzer konularda daha önce verilmiş emsal yargı kararlarının irdelenmesini gerektirir.
Tasarım Hukuku gibi özellikle uzmanlık gerektiren alanlardaki yargılama süreçlerinde yapılan hata veya ihmaller telafisi imkânsız zararların oluşmasına sebep olacaktır. Bu sebeple tüm hak ve yetkilerinizin titizlikle korunabilmesi bakımından alanında uzman ve deneyimli avukatlardan hizmet almak sizin yararınıza olacaktır.
Ofisimiz, alanında uzman ve deneyimli avukatları ve olası uyuşmazlıkları ortaya çıkmadan engellemeyi amaç edinmiş vizyonuyla Tasarım Hukukunda ihtiyaçlarınıza hızlı ve en doğru cevabı verecek çözümler üretmektedir.

 

Hukuk Büromuz Hakkında
Hukuk ofisimiz müvekkillerine yalnızca dava vekilliği hizmeti sunmamakta, olası uyuşmazlıkları ortaya çıkmadan engellemeyi amaç edinmiş vizyonuyla müvekkillerini hak ve menfaatleri konusunda en doğru biçimde yönlendirerek ülkemizde hukuk okur yazarlığı konusunda bilinç oluşturulmasını amaçlamaktadır.
Son Eklenen Yazılar
Sosyal Medya

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec 

NFT Collections
Connected with us
Call Now Button