Patent nedir?

Yazı İçeriği

6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununda doğrudan bir tanımı olmasa da 82.maddedeki koşulları dikkate alınarak Patent; yeni, sanayiye uygulanabilir ve buluş basamağı içeren teknolojinin her alanındaki buluşlara ilişkin sınai mülkiyet hakkını ifade etmektedir.

 

Faydalı Model nedir?

 

Patent hakkına benzer şekilde Faydalı Modelin de 6769 sayılı  Sınai Mülkiyet Kanununda doğrudan bir tanımı bulunmamaktadır. Ancak 142.maddedeki koşulları dikkate alınarak Faydalı Model;  yeni ve  sanayiye uygulanabilir, teknolojinin her alanındaki buluşlara ilişkin sınai mülkiyet hakkını ifade etmektedir. Dolayısıyla Faydalı Modelin, Patent’ten temel farkını  “buluş basamağı” koşulunu gerektirmemesi oluşturmaktadır.

 

Patent tescili nedir?

 

Patent tescili ise  6769 sayılı Kanunla sağlanan korumadan (m.85) yararlanması için Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde tutulan sicile kayıt edilmesidir. Dolayısıyla bir işletmenin mal ve hizmetlerini diğer işletmelerden ayıran işaretler marka olarak ifade edilebilmekle birlikte Kanunla sağlanan korumadan yararlanamayacak dolayısıyla 6769 sayılı Kanun kapsamında marka olarak nitelendirilmeyecektir.

 

Patent/Faydalı Model Davaları – Patent/Faydalı Model Hukukuna İlişkin Uygulamalar

 

  • Kurum Kararının İptali – YİDK İptal Davası
  • Patentin / Faydalı Modelin Hükümsüzlüğü Davası
  •  Patentin / Faydalı Model Hakkına Tecavüzün Tespiti ve Durdurulması Davası
  • Patentin / Faydalı Model Hakkına  İlişkin Haksız Rekabetin Tespiti ve Durdurulması Davası
  • Menfi Tespit Davası  – SMK m.154
  • Patentin / Faydalı Model Hakkından Kaynaklanan Tazminat Davaları

Ofisimiz

 

Patentin / Faydalı Model Hukuku, tıpkı hukukun diğer alanları gibi, birçok Kanun ve Yönetmeliği içeren kapsamlı mevzuat ile benzer konularda daha önce verilmiş emsal yargı kararlarının irdelenmesini gerektirir.

Patentin / Faydalı Model Hukuku gibi özellikle uzmanlık gerektiren alanlardaki yargılama süreçlerinde yapılan hata veya ihmaller telafisi imkânsız zararların oluşmasına sebep olacaktır. Bu sebeple tüm hak ve yetkilerinizin titizlikle korunabilmesi bakımından alanında uzman ve deneyimli avukatlardan hizmet almak sizin yararınıza olacaktır.

Ofisimiz, alanında uzman ve deneyimli avukatları ve olası uyuşmazlıkları ortaya çıkmadan engellemeyi amaç edinmiş vizyonuyla Patentin / Faydalı Model ihtiyaçlarınıza hızlı ve en doğru cevabı verecek çözümler üretmektedir.

Hukuk Büromuz Hakkında
Hukuk ofisimiz müvekkillerine yalnızca dava vekilliği hizmeti sunmamakta, olası uyuşmazlıkları ortaya çıkmadan engellemeyi amaç edinmiş vizyonuyla müvekkillerini hak ve menfaatleri konusunda en doğru biçimde yönlendirerek ülkemizde hukuk okur yazarlığı konusunda bilinç oluşturulmasını amaçlamaktadır.
Son Eklenen Yazılar
Sosyal Medya

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec 

NFT Collections
Connected with us
Call Now Button